Witamina C chroni mózg

Portret użytkownika Ela

 

Zażywanie witaminy C jest oznaką zdrowego rozsądku, a skutkiem będzie zwiększenie potencjału intelektualnego – co zapewni jeszcze więcej zdrowego rozsądku. Witamina C jest bardzo skutecznym przeciwutleniaczem, który bardzo łatwo przechodzi przez barierę krew-mózg, osiąga wysokie stężenie w tkance mózgowej, przyczynia się  do syntezy neuroprzekaźników, tj. dopomina i chroni komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki.
Wyniki licznych badań wskazują, że wysokie stężenie  witaminy C we krwi polepsza czynności poznawcze w każdym wieku oraz chroni przed starczym zwyrodnieniem tkanki mózgowej, w tym chorobą Alzheimera i udarami.

 

Witamina C aktywuje młode mózgi
W prawdzie wiele witamin pozytywnie wpływa na prace mózgu, ale witamina C niewątpliwie stoi na ich czele. Witamina C podnosi stężenie glutationu we krwi, który jest przeciwutleniaczem, a jego wysoki poziom związany jest  z lepszymi wynikami w testach na iloraz inteligencji.. Badacze wykazali również, że osoby spożywające najwięcej witaminy C maja największe jej stężenie we krwi i  grozi im mniejsze ryzyko wystąpienia udarów.

A jak witamina C zapobiega udarom? Zapobiega schorzeniom tętnicy szyjnej, a zwłaszcza zmniejszeniu jej  światła, będącemu przyczyna  pogarszania się zdolności poznawczych i udarów. Zgrubienie ścian tętnic szyjnych u osób  w wieku powyżej sześćdziesiąt lat ma istotny wpływ  na pogorszenie pamięci i zdolności poznawczych.
Witamina C reguluje również czynność naczyń krwionośnych – rozszerzenie i zwężenie  się tętnic, a tym samym przeciwdziała tworzeniu się skrzeplin, które mogą zaczopować naczynia krwionośne w mózgu.

 

Jak witamina C działa na mózg?
Jako przeciwutleniacz chroni ona komórki mózgu przed  uszkodzeniami przez wolne rodniki. Ułatwia ona przekazywanie bodźców  między komórkami nerwowymi. Witamina C jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania  połączeń w mózgu i określa ilość oraz jakość przekazywanych bodźców.
Witamina C jest bezpieczna nawet w wysokich dawkach.

Literatura:

Carper J. "Nasz wspaniały mózg."

Portret użytkownika Anna

witamina C

Rzeczywiście wpływ witaminy C na zdrowie jest nieoceniony. Nie tylko bardzo korzystnie działa ona na odporność i gojenie się ran, ale i na właśnie na mózg. Istotnie zapobiega też wolny rodnikom. Naprawdę dobrze jest stosować dietę bogatą w tą witaminę i uzupełniać ją suplementami, takimi jak Vitaminium C. Warto. :)

Portret użytkownika Gość

ciekawy artykuł, polecam

ciekawy artykuł, polecam także inne książki Jean Carper- to prawdziwa kopalnia wiedzy