W jaki sposób otyłość szkodzi zdrowiu.

Może najpierw wyjaśnijmy sobie co to właściwie jest otyłość.
Otyłość to choroba ogólnoustrojowa, która w 95%wynika z nadmiaru spożywanej energii z pożywienia. Jeżeli spożywamy nadmiar kalorii, których nie jesteśmy w stanie „spalić”, to taka energia niewydatkowana przez nasz organizm odkłada się w postaci w postaci tkanki tłuszczowej.
Badania epidemiologiczne wykazują, że problem otyłości w znacznym stopniu zaczyna narastać.
Wskaźnik masy ciała
Prawidłowość masy ciała ocenia się najczęściej na podstawie wskaźnika masy ciała BMI (body mas index) ze wzoru:
BMI = masa ciała kg[wzrost(m)2]
Wskaźnik BMI określa się, dzieląc masę ciała rzeczywistą (w kg) przez wysokość (w metrach) podniesiona do kwadratu.
Wskaźnik BMI zwiększa się z wiekiem od 60-65 roku życia, w następnych latach maleje
Według najczęściej przyjmowanych kryteriów prawidłowy BMI dla mężczyzn i kobiet powinien wynosić od 20 do 24,9 kg/m2 , wartości w zakresie od 25 do 29,9 kg/m2 są miernikiem nadwagi, a ≥ 30 kg/m2 świadczą o otyłości. Otyłość olbrzymią rozpoznaje się, gdy BMI jest większa niż 40 kg/m2 .
Tabelka BMI nie jest odpowiedni dla:
- niemowląt
- dzieci
- młodzieży
- kobiet w ciąży
- kobiet karmiących piersią
- dorosłych powyżej 65 roku życia
- bardzo umięśnionych ludzi
- sportowców wytrzymałościowych takich jak np. biegacze
Pomiar grubości fałdu skórnego
Pomiaru dokonujemy nad mięśniem trójgłowym lub okolica podłopatkową.
Grubość =/> 18 mm u kobiet i grubość =/> 25 mm u mężczyzn przemawia a otyłością
Wskaźnik WHR
Stopień otyłości nie jest jedynym wyznacznikiem wskazującym na zagrożenie dla człowieka. Możemy określić typ otyłości obliczając obwód talii (na wysokości pępka) do obwodu bioder
Aby sprawdzić jaki typ otyłości występuje u osoby z nadwagą należy określić wartość wskaźnika WHR (Waist/Hip Ratio), który jest stosunkiem obwodu talii do bioder.
WHR =obwód talii (cm)obwód bioder (cm)
Jeśli WHR jest większy lub równy 0,8 u kobiet lub 1,0 u mężczyzn, to mamy otyłość typu jabłko (brzuszna)
Jeśli WHR jest niższy niż 0,8 u kobiet lub 1,0 u mężczyzn, t mamy otyłość typu gruszka (pośladkowo-udowa)
Rozróżniamy otyłość brzuszna i pośladkowo-udową
Otyłość pośladkowo udowa charakterystyczna dla kobiet, najczęściej powoduje:
- kłopoty z oddychaniem
- bezdech senny
- zaburzenia rytmu serca
- zwyrodnienie kości i stawów
- żylaki
Otyłość brzuszna powoduje najczęściej:
- udar mózgu
- nadciśnienie tętnicze
- miażdżycę
- zawał mięśnia sercowego
- cukrzycę
- dyslipidemię - nieprawidłowe stężenie lipidów we krwi
Choroby związane z otyłością
Otyłość utrzymująca się przez dłuższy czas stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Ludzie z nadwagą są mniej sprawni i energiczni ora narażeni na wiele różnych zaburzeń funkcjonowania ustroju oraz rozmaite choroby.
Otyłość zwykle jest związana z występowaniem różnych schorzeń. Zachorowalność wzrasta systematycznie od BMI 25 do 30 i z większą intensywnością powyżej BMI 30. Dotyczy to następujących chorób:
-
Cukrzyca typu II
- Hiperlipidemia – hiperlipidemią nazywamy zespół zaburzeń metabolicznych objawiających się podwyższonymi poziomami frakcji cholesterolu i triglicerydów w surowicy krwi. Hiperlipidemia zwiększa ryzyko rozwoju zmian w tętnicach i przez to może doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu czy niedokrwienia kończyn dolnych
- Choroba niedokrwienna serca (choroba wieńcowa) - choroba ta występuje u ponad 40% osób u których stwierdza się BMI powyżej 25 a ryzyko jej powstania u osoby otyłej jest o 1,5 x większe w porównaniu do osób z prawidłową masą ciała
- Niewydolność serca
- Nowotwory - u otyłych częściej niż u szczupłych występują nowotwory złośliwe macicy, sutka, pęcherzyka żółciowego, jelita grubego, prostaty jajnika.
- Zaburzenia oddychania - w czasie snu często dochodzi do zespołu hipowentylacji lub zespołem bezdechu podczas snu. Zespół bezdechu sennego
-
- Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe - u otyłych w związku z nadmiernym ciężarem ciała dochodzi do stanów zapalnych stawów, kręgosłupa i kończyn dolnych jak również do zmian zwyrodnieniowych stawów co prowadzi do zespołów bólowych.
- Żylaki kończyn dolnych - u osoby otyłej w związku z gorszymi warunkami odpływu krwi z kończyn dolnych dochodzi do nadmiernego wypełnienia krwią żył a w konsekwencji do powstawania żylaków.
- Powikłania ciąży - u otyłej kobiety zwiększone jest ryzyko wad cewy nerwowej, umieralność okołoporodowa, nadciśnienia, toksemii, cukrzycy ciężarnych, przedwczesnego porodu i cięcia cesarskiego.
- Nietolerancja stresu - Osoby otyłe są mniej odporne na sytuacje stresowe
- Zespół X (obecnie nazywany zespołem polimetabolicznym) - zespół ogólnoustrojowych zaburzeń, na które składają się: otyłość wisceralna, upośledzona tolerancja glukozy, zwiększone stężenie insuliny, oporność na insulinę, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, choroba niedokrwienna serca.
Oprócz chorób towarzyszących, skutkami otyłości są:
1.Problemy z układem sercowo-naczyniowym (stwardnienie tętnic)
2.Dolegliwości żołądkowo-jelitowe
3.Zaburzenia przemiany materii i funkcjonowania gruczołów
4.Podatność na powstanie guzów
5.Mechaniczne problemy w kościach i stawach
6.Torbiele, krosty, rozstępy i cellulitis
7.Zaburzenia układu nerwowego
8.Zaburzenia seksualne
9.Bezpośredni wpływ na cukrzycę, nadciśnienie i dne moczową
10.Skrócenie długości życia
11.Kłopoty z oddychaniem
12.Zapalenie żył, przepukliny
13.Zmiany w wątrobie i pęcherzyku żółciowym
14.Dolegliwości nerek
Jak schudnąć
Uwaga!
Długotrwałe utrzymanie wagi jest ważniejsze niż początkowe sukcesy w odchudzaniu. Niestety wielu ludzi po osiągnięciu upragnionej wagi, szybko wraca do poprzedniego nieprawidłowego sposobu odżywiania, prowadzi to do tego, że ważą więcej niż przed odchudzaniem.
Ile powinno się jeść?
Organizm potrzebuje różnych składników pożywienia do utrzymania stałej ciepłoty ciała oraz do produkcji energii niezbędnej do wszelkich jego funkcji. Zapotrzebowanie energetyczne dla każdego jest inne i zależy od wielu czynników.
Większość ludzi uważa, że głodząc się lub stosując restrykcyjna dietę osiągnie wymarzoną wagę, jednak jest to kategoryczny błąd. Owszem rezultaty mogą być widoczne nawet po dość szybkim okresie czasu, ale zadajmy sobie pytanie na jak długo?
Poza tym należy wziąść również pod uwagę, że większość diet, które sobie stosujemy odbija się na naszym zdrowiu.
Odpowiednia dieta powinna rozwijać prawidłowe nawyki żywieniowe, które pomogą w utrzymaniu masy ciała po zaprzestaniu jej stosowania
Należy wiedzieć, że tylko racjonalna, dobrze zbilansowana dieta pozwoli nam pozbyć się zbędnych kilogramów i tylko wtedy będzie najefektywniejsza, gdy będziemy chudnąc powoli. Im wolniej chudniemy, tym łatwiej nam później utrzymać prawidłową wagę.
W żadnym wypadku nie wolno rezygnować z posiłków aby schudnąć, ponieważ zwalniasz w ten sposób metabolizm. Najlepiej jeść np. 5 posiłków dziennie, ale za to w mniejszych ilościach.
Ćwiczenia fizyczne niezbędne dla zdrowia
Chcąc zredukować masę ciała, należy regularnie i intensywnie ćwiczyć, co najmniej 3 x w tygodniu. Ćwiczenia fizyczne zużywają energię i przyśpieszają metabolizm
Aktywność fizyczna w ogóle
Aktywność fizyczna w ogóle pozwala na życie w zdrowiu. Wiadomo kontuzje się zdarzają, ale Ci, którzy uprawiają sport szybciej z nich wychodzą. Poza tym np. bieganie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Fajne rzeczy można przeczytać na tojefura.com , jest tam m.in. opisana nowa metoda wykrywania raka. Myślę, że warto się zainteresować tematem.