przyrost masy ciała w ciąży

Portret użytkownika Ela

Co warto wiedzieć o przyroście masy w ciąży


Z tym przyrostem masy ciała w ciąży jest różnie. Przyrost wagi wynoszący 7 kg  jest niedostateczny. Z badań wynika, że matki, które przytyły mniej niż 10 kg rodzą wcześniaki. Podobnie nie zaleca się by kobiety jdły, ile chcą i nadmiernie przytyły. Nadwaga u matki powoduje ból krzyża i nóg, zwiększa zmęczenie, zwiększa ryzyko wystąpienia żylaków. Również dziecko może być duże , co w konsekwencji może przyczynić sie do utrudnienia porodu. Jednak masa ciała matki  i masa urodzeniowa dziecka, nie zawse korelują ze sobą, np. można przytyć 10 kg, a urodzić dziecko o masie 4 kg.Ważniejsza od ilości jedzenia jest jego jakość. Za prawidłowy i bezpieczny przyrost masy w ciąży uważa się 12-17 kg. Na przyrost masy ciała w ciąży składa się :3-4 kg dziecko, ok 0,7kg łożysko, płyn owodniowy 0,9 kg, powiększenie macicy 1,0 kg, gruczoły piersiowe 0,5, objętośc krwi matki, 2,0 kg, płyny komórkowe 2,0 kg, tkanka tłuszczowa 3,5 kg.

Kobiety, które miały nadwagę 10-20% muszą uważnie postęować i jeść mniej, ale bardziej wartościowe pokarmy, poz tym musza byc pod kontrola lekarza. Pmiętajmy ciąża nie jest okresem do odchudzania, ponieważ płód musi się dobre odżywiać. Kobiety, które spodziewają się więcej niż jednego dziecka musza dietę ustalić z lekarzem.

A jakie powinno być tempo wzrostu?

Przeciętna masa ciała w pierwszym trymestrze ciąży powinna wzrosnąć  o 1,5-2 kg i około 0,5 kg na tydzień, tj. 6-7 kg razem w drugim trymestrze ciąży. Przyrost masy powinien wynosić ok 0,5 kg na tydzień  podczas 7 i 8 miesiąca ciąży, a w 9 miesiącu ciąży o 0,5 kg na tydzieńspaść w stosunku do 8 miesiąca , aby przyrost całkowity w trzecim trymestrze wynosił 4-5 kg

 

Subskrybuje zawartość