omega 3 w ciąży

Dlaczego nie należy popijać używkami dań mięsnych?
Ela, śr., 16/02/2011 - 22:21Dlaczego nie powinniśmy popijać dań mięsnych używkami takimi jak: kawa, herbata, kakao?
Obserwując ludzi często zauważam, że do posiłków wybierają zazwyczaj coś do popicia. Jedząc coś słodkiego czy słonego , za chwilę popijamy to jakims napojem.
W naszym społeczeństwie po prostu się juz tak utarło, do ciasteczka kawcia, do obiadku herbatka itd.
Ale tak czy w ogóle zastanawiamy się nad tym czy takie "popijanie" jest zdrowe?
Mało osób zdaje sobie sprawę, że popijając posiłki rozcieńczamy soki żoładkowe, które wydzielane sa podczas trawienia i niestety wydłuża to okres trawienia, może powodować wzdęcia i inne dolegliwości żołądkowe.
Poza tym rada dla osób dbających o linię: trawienie zaczyna się juz w jamie ustnej, dlatego popijając posiłki powodujemy, że pochłaniamy więcej pokarmu niż potrzebujemy. Z drugiej jednak strony czujemy dłużej sytość poniewaz posiłek dłużej zalega niestrawiony w żołądku.
A teraz powróćmy do pierwotnego pytania.
Herbata, kawa, kakao zawierają substancje ograniczające przyswajanie żelaza, magnezu, cynku, wapnia oraz witaminy B1 z mięsa i jego przetworów.
Używki te bogate sa w taniny, a zwłaszcza w najbardziej szkodliwy kwas szczawiowy. Najwięcej zawiera go kakao, nieco mniej herbata, a najmniej kwa.
Należy wiedzieć, że kwas szczawiowy wiąże składniki mineralne, co sprzyja ich szybszemu wydalaniu z organizmu.
Ponadto taniny pochodzące z herbaty dodatkowo unieczynniają witaminę B1. Dlatego aby uniknąc strat tych wszystkich cennych składników, napoje takie jak kawa, herbata, kakao pij 2 godziny po mięsnym posiłku. Warto także wiedzieć, że dodanie mleka do kawy lub herbaty znacznie zmniejsza ryzyko utraty tych witamin i minerałów. dzieje się tak dlatego, że zawarty w nim wapń wiąże i unieczynia kwas szczawiowy.
Dietetycy zalecają picie napojów 30 mminut przed planowanym posiłkiem i 60 minut po spożytym posiłku.

Ciąża a składniki mineralne
Ela, sob., 16/10/2010 - 17:18
W okresie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na składniki mineralne nie tylko dla potrzeb płodu, ale również dla zabezpieczenia zdrowia matki przed niedokrwistością, próchnicą zębów itp. Składniki mineralne dzielimy na makroelementy i mikroelementy. Do makroelementów zaliczamy: wapń, fosfor, żelazo, magnez, sód, potas, siarkę, chlor. Do mikroelementów zaliczamy: jod, miedź, mangan, cynk, kobalt, molibden, fluor i inne.
Podstawowe składniki mineralne. Wapń, fosfor, magnez stanowią od 0,07 do 2,7 % całkowitej masy ciała w zależności od wieku płodu i noworodka. Są nie tylko podstawowymi składnikami układu kostnego, lecz również występują w płynie pozakomórkowym, w strukturach międzykomórkowych, błonach komórkowych i mięśniach.
Wapń i fosfor
Wysokie zapotrzebowanie na wapń i fosfor występuje w drugiej połowie ciąży i wynika z tego, że zaczyna się intensywny rozwój płodu i kształtuje się układ kostny w tym okresie. Wapń i fosfor są głównym minerałem tkanki kostnej. Najwyższe zapotrzebowanie na wapń przypada na VII, VIII i IX miesiąc ciąży i dochodzi do dwóch gramów na dobę. Niedobór wapnia powoduje krzywicę. Jeśli kobieta nie uwzględni w swojej diecie odpowiedniej ilości wapnia, już w pierwszych tygodniach ciąży, płód czerpie go z układu kostnego matki, co jest często przyczyną odwapnienia i próchnicy. Nawiązuje tu oczywiście do kobiet, które odżywiają się nieregularnie i ich dieta nie jest dobrze zbilansowana.

Ostatnie odpowiedzi
3 lata 46 tygodni temu
4 lata 2 tygodnie temu
4 lata 11 tygodni temu
4 lata 19 tygodni temu
4 lata 19 tygodni temu
5 lat 5 tygodni temu
5 lat 9 tygodni temu
5 lat 14 tygodni temu
5 lat 49 tygodni temu
5 lat 49 tygodni temu