nadwaga

Nadwaga u dzieci
Ela, ndz., 16/03/2014 - 16:38

Jak zatrzymać miażdżycę
Ela, ndz., 23/01/2011 - 23:48Najpierw wyjaśnijmy sobie co to właściwie jest ta miażdżyca.
Miażdżyca jest schorzeniem rozwijającym się skrycie, a objawy świadczące o nasileniu choroby ujawniają się niespodziewanie zawałem serca.
Miażdżyca to przewlekła choroba dużych i średnich tętnic. Na zewnętrznej powierzchni ścian tętnic powstają blaszki miażdżycowe zbudowane z cholesterolu i odkładającego się w nim wapnia. Ściany stają się grube i sztywne. W końcu światło tętnicy ulega zwężeniu lub zamknięciu. Jeżeli blaszka pęknie lub powstanie w niej szczelina, wewnątrz tętnicy może utworzyć się skrzeplina, która może się oderwać prowadząc do udaru mózgu lub zakrzepicy tętnic wieńcowych.
U wszystkich ludzi starszych i w średnim wieku można znaleźć ogniska miażdżycowe, ale nie powodują one żadnych dolegliwości, do momentu, gdy zwężenie tętnicy nie utrudnia przepływu krwi.

Żywienie a zdrowie
Ela, ndz., 14/11/2010 - 21:53
Zasady prawidłowego żywienia są w rzeczywistości proste. Najważniejsze to spożywanie urozmaiconych posiłków, składających się z różnorodnych produktów w odpowiednich ilościach i proporcjach.
Obecne problemy żywieniowe wynikają głównie z powodu nadmiernej ilości w diecie tłuszczów zwierzęcych zawierających nasycone kwasy tłuszczowe oraz produktów zawierających cukry proste.
Specjalne diety dla odchudzających na dłuższa metę nie zdają egzaminu, korzystniej jest wprowadzić kilka małych, ale istotnych zmian w sposobie odżywiania.
Sposób odżywiania ma istotny wpływ na zdrowie, a nawet profilaktykę choroby wieńcowej i zawałów serca, zatorów mózgu, niektórych rodzajów nowotworów. Warto postarać się aby żywienie było prawidłowe.
Już nawet badania naukowe potwierdzają istotny związek między schorzeniami, a jedzeniem konkretnych produktów i składników pokarmowych.

Żywienie w miażdżycy
Ela, śr., 27/10/2010 - 22:22
Zacznijmy od wytłumaczenia sobie co to jest właściwie miażdżyca.
Miażdżyca jest obecnie największym problemem zdrowotnym krajów ekonomicznie rozwiniętych.
Może dotyczyć wszystkich tętnic lub tylko niektórych. Polega ona na odkładaniu się w wewnętrznej błonie tętnic cholesterolu i jego estrów oraz lipidów. Ściany tętnic stają się grube i sztywne, a złogi rosną, tworząc tzw. blaszki miażdżycowe. W końcu światło tętnicy ulega zwężeniu lub zamknięciu. Jeśli taka blaszka miażdżycowa pęknie , lub powstanie w niej szczelina , wewnątrz tętnicy może utworzyć się skrzeplina. Jeśli taka skrzeplina się oderwie może doprowadzić do udaru mózgu lub zawału serca.
Skąd się bierze miażdżyca?
- Otóż spożywamy bogato energetyczne pożywienie o dużej zawartości tłuszczów zwierzęcych, cholesterolu
- Coraz częściej jesteśmy otyli, mamy poważne zaburzenia gospodarki tłuszczowej i węglowodanowej
- Nadciśnienie tętnicze
- Palimy papierosy
- Mało się ruszamy
- Prowadzimy życie w stresie
- Nadkrzepliwość krwi
- No i czynniki genetyczne
A więc wyjaśniliśmy sobie skąd się bierze miażdżyca

Ostatnie odpowiedzi
2 lata 29 tygodni temu
2 lata 38 tygodni temu
2 lata 46 tygodni temu
3 lata 2 tygodnie temu
3 lata 2 tygodnie temu
3 lata 40 tygodni temu
3 lata 45 tygodni temu
3 lata 50 tygodni temu
4 lata 33 tygodnie temu
4 lata 33 tygodnie temu