Jakich produktów nie powinny jeść dzieci?

Portret użytkownika Ela
Opublikowany w kategorii:

W okresie szkolnym dzieci i młodzież powtarzają i utrwalają większość błędów żywieniowych popełnianych we wczesnym dzieciństwie. Ich dieta zawiera zbyt mało produktów mlecznych, ryb, warzyw i owoców, produktów zbożowych z pełnego przemiału, nasion i roślin strączkowych, a zbyt dużo tłuszczów w postaci wydzielonej i ukrytej, cukru i słodyczy oraz mięsa i jego przetworów.

Duży problem stanowi żywność typu fast food, wysokokaloryczne przekąski, hamburgery, hot dogi, frytki, chipsy, chrupki, jak również picie gazowanych  napojów

Jakich produktów nie powinny jeść dzieci?

Dzieci nie powinny jeść zbyt dużo słodyczy, napojów gazowanych, w diecie należy unikać chipsów, frytek, fast fodów, produktów typu  instant, czyli gotowych z torebki lub z pudełeczka. Taki produkt zawiera dużo związków chemicznych, które nie są wskazane w diecie kilkuletniego dziecka.
Staramy się unikać wszelkich wędlin mielonych: parówka, mortadela, ponieważ zawierają max 30% prawdziwego mięsa, a reszta to są wypełniacze i utrwalacze i inne środki które nadają tej wędlinie odpowiedni smak.

Nie powinny jeść produktów dosładzanych aspartamem, dżemów konserwowanych benzoesanem sodu.

Jakich związków chemicznych należy unikać w diecie dzieci?

Unikamy aspartamu (sztucznego słodzika), benzoesanu sodu, ponieważ może podrażnić śluzówkę żołądka. Unikamy produkty zawierające E.

Dzieci nie powinny jeść produktów Light (E951) jest szkodliwy.

Witaminy i mikroelementy są bardzo ważne w diecie dzieci. Niedobory witamin i mikroelementów może skutkować pogorszeniem odporności, częstszymi infekcjami, gorszym rozwojem dziecka, łatwiejszą męczliwością, gorszym rozwojem dziecka. Ważne jest by dieta była odpowiednio zbilansowana, żeby była różnorodna.

Dzieci narażone są na brak: żelaza, cynku, miedźi, wapnia, magnezu, witaminy B6 i witaminy C, D

Podstawowe zasady diety przedszkolaka

Dziecko powinno być przyzwyczajone do spożywania regularnych posiłków. Do każdego posiłku powinny być podawane warzywa i owoce. Posiłki powinny być urozmaicone. Dzieci, powinny być przyzwyczajone do jedzenia zup.

W żywieniu dzieci popełniamy wiele błędów. Podajemy produkty, gotowe, słodzone, wysoko przetworzone mięso, nadmierne spożycie białego pieczywa, nadmierne spożycie słodyczy, które zawierają szkodliwe izomery trans, błędem jest również podawanie kaszek, które przeznaczone są do 10 miesiąca życia. Często rodzice, czy dziadkowie uważają, że dzieci jedzą bardzo mało i chcą, żeby jadły cokolwiek byle tylko jadły.

Kilkulatek powinien pić wodę nie gazowaną.

Jakie błędy żywieniowe popełniają rodzice w diecie kilkulatków?

•    Dzieci, które  wychodzące z domu bez śniadania mają mniej energii, słabszą koncentrację,  gorzej się uczą i gorzej się rozwijają.
•    Poganianie do szybkiego jedzenia - powoduje to zaburzenia trawienia, zaparcia.
•    Podawanie posiłków o nieregularnych porach - zapominanie o posiłkach przyczynia się do osłabienia dziecka oraz niedostarczenia małemu organizmowi potrzebnej do funkcjonowania dawki energii.
Podawanie zbyt obfitej kolacji przed snem – powoduje to najczęściej kłopoty ze spaniem. Organizm dziecka zamiast się regenerować, jest zajęty trawieniem.
Monotonna dieta
•    Zbyt duże porcje. Lepiej nałożyć dziecku mniej i pozwolić mu na dokładkę w razie ochoty. Dziecko widząc duże porcje jedzenia na talerzu może się zniechęcić
Podajemy mało owoców i warzyw - niedostarczanie maluchowi błonnika i witamin może skończyć się zaparciami oraz anemią.

Pamiętajmy drodzy rodzice nawyki żywieniowe wynosimy z dzieciństwa, jeżeli dziecko będzie nieodpowiednio odżywiane w dzieciństwie, to trudno będzie zmienić jego przyzwyczajenie żywieniowe, a w dorosłym wieku  może przyczynić się do wystąpienia chorób.