Jak rozszerzać dietę niemowlaka

Portret użytkownika Ela
Opublikowany w kategorii:

Dziecko rośnie jak na drożdżach i gdy ma pół roku mleko mamy przestaje mu wystarczać, malec potrzebuje coraz więcej kalorii i składników odżywczych. Poza tym należy również wiedzieć, że jeśli wpore nie przyzwyczai się do nowych smaków, może później urządzać sceny  nad talerzem.

Jednak wzbogacanie menu w zbyt szybkim tempie także nie służy niemowlętom. Ich układ pokarmowy jest jeszcze bardzo delikatny, dlatego nie moożemy dziecku podać schabowego, bigosu, czy innej obciążającej układ pokarmowy potrawy.

Jeśli karmisz piersią, do szóstego miesiąca wystarczy dziecku mleko. Z jednym wyjątkiem już w piątym miesiącu życia należy wprowadzać gluten (2-3 g zbożowego kleiku z glutenem albo kaszki manny na 100ml przecieru jarzynowego lub wody czy mleka z piersi).

 

Gdy dziecko skończy pół roku należy wprowadzać pokarmy stałe.

Zaczynaj od niewielkej ilości  (2-3łyżeczki) nowej potrawy.

Pokarmy wprowadzaj pojedyńczo i obserwuj reakcję dziecka. Jeśli np. pojawi się wysypka, czy ból brzuszka, to łatwiej Ci będzie wykryć winowajcę.

Rozszerzanie diety należy zacząć od produktów, które są najmniej alergenne czyli:

z owoców wybieramy jabłka, jagody, jeżyny

z warzyw wybieramy: ziemniaki, dynię, marchew, brokuły, pietruszkę

z mięs wybieramy:indyka, kurczaka, później można podać wołowinę, cielęcinę

Portret użytkownika Home

BLW

Wszystko jest zapewne sprawą indywidualną. Jedno dziecko może wcześniej zacząć przyjmować produkty stałe, inne nieco później. Mi za sprawą książki "Bobas Lubi Wybór. Nie chcesz wychować niejadka" strasznie spodobała się metoda BLW. Muszę kupić książkę kucharską z tej serii.