Dlaczego warto pić wodę?

Portret użytkownika Ela

 Rola wody w organizmie

Woda należy do niezbędnych składników pokarmowych. Stanowi do 75% masy ciała człowieka. Dla zachowania dobrego zdrowia niezbędne jest utrzymanie równowagi płynów w organizmie.

Zawartość wody w organizmie jest zazwyczaj zmienna i podlega wahaniom. Zależy ona od różnych czynników z pośród , których możemy wymienić: wiek, budowę ciała, spożycie soli kuchennej, warunków otoczenia itd.

Kiedy nasze organizmy się starzeją, to i zawartość wody  się w nich zmniejsza. Ludzie starsi należą między innymi do grupy ryzyka osób narażonych na odwodnienie. Ich organizmy mają mniejszą zdolność do kontrolowania równowagi płynów i zazwyczaj nie odczuwają dużego pragnienia.

Funkcje wody w organizmie

 1. Transportuje składniki odżywcze do komórek
 2. Wspomaga absorbcję substancji pokarmowych
 3. Usuwa z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii
 4. Odgrywa ważną rolę w regulacji temperatury ciała

Objawy odwodnienia:

 1. Bóle głowy
 2. Zmęczenie
 3. Utrata apetytu
 4. Uczucie suchości w ustach i oczach
 5. Ciemny kolor moczu i jego intensywny zapach
 6. Przyśpieszona czynność serca
 7. Duszność

Ile płynów potrzebujemy?

Zaleca się przyjmowanie od 1,5 – 2 l płynów dziennie. Osoby, które intensywnie ćwiczą, mieszkają w ciepłym klimacie powinny spożywać 2- 3 – krotnie więcej płynów.

Dlaczego tak mało pijemy?

Często zdarza się, że pragnienie mylimy z głodem, nie mamy czasu, jesteśmy zapracowani.

Jeżeli już coś pijemy, to najczęściej są to takie płyny jak słodka herbata, kawa, napoje gazowane, alkohol, słodkie napoje.

W naszym jadłospisie powinny znaleźć się również płyny takie jak woda, herbaty owocowe, ziołowe oczywiście niesłodzone. Warto wiedzieć, że jeżeli posłodzimy herbatę ziołową to traci ona swoje cenne właściwości. Dlatego jeżeli to tylko możliwe to unikajmy słodzenia herbat  ziołowych.

Dlaczego warto pić wodę ?

Należy sobie zdawać sprawę, że dobrze nawodniony organizm odpowiednio funkcjonuje.

Pijąc odpowiednią ilość płynów sprawiamy, że nasza skóra jest bardziej nawodniona i spowalniamy jej starzenie, organizm szybciej radzi sobie z wydalaniem toksyn. Woda reguluje również perystaltykę jelit, co dobrze wpływa na zaparcia.

Kto się odchudza, musi pić.

Kto nie pije odpowiedniej ilości wody, zwalnia przemianę materii o 2 do 3 %. Organizm magazynuje więcej tłuszczu, o kilogram rocznie.

 Gdy organizm jest zakwaszony

Jeśli ktoś się odchudza i nie pije dostatecznej ilości płynów, zakwasza swój organizm. Również niewłaściwe odżywianie, brak ruchu, palenie, stres zakłócają równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Organizm zakwasza się i zatruwa. Kwasy odkładają się w stawach i tkankach w postaci soli, niszcząc strukturę komórek. Inne trucizny, takie jak metale ciężkie, organizm magazynuje, ponieważ nie nadąża z ich rozkładem i usuwaniem.

Zostaje zaburzone trawienie  i przemiana tłuszczowa. Czujemy się zmęczeni, ukrwienie jest nieprawidłowe. Odporność nasza jest znacznie osłabiona, a naczynia krwionośne  ulegają zwapnieniu.

Jakie są następstwa zakwaszenia?

 • Czujemy się zmęczeni
 • W organizmie gromadzi się woda, cellulit
 • Długotrwałe zakwaszenie prowadzi do reumatyzmu, dny moczowej, artretyzmu, alergii, świerzbiączki, żylaków, paradontozy, chorób żołądka i jelit, zawału serca i udaru mózgu.
 •  

Co zakwasza nasz organizm

 1. Kwas ze słodyczy i tłuszczów
 2. Kwas moczowy, który powstaje z bogatych w puryny produktów, takich jak mięso i fasola
 3. Kwas siarkowy, zawarty w wieprzowinie
 4. Kwas azotowy z peklowanego mięsa
 5. Kwas szczawiowy, który występuje w szparagach i rabarbarze
 6. Kwas solny, który powstaje w wyniku nadmiernego stresu, lęku, zdenerwowania
 7. Kwas mlekowy, będący wynikiem nadmiernego  napięcia i intensywnych ćwiczeń fizycznych
 8. Nikotyna.

Jeżeli chcemy odkwasić nasz organizm to pijmy dużą ilość płynów, dzięki temu nasz organizm wydala toksyny. Pamiętajmy, że pijąc możemy chronić się przed zakwaszeniem.

Ważnymi organami biorącymi udział w odkwaszaniu naszego organizmu jest wątroba, nerki i jelita. Jeśli jednak je przeciążymy, nie chcą współpracować. Jeśli spożywamy zbyt wiele cukru, dużo zwierzęcych tłuszczów, nadmiar alkoholu, prowadzi to do otłuszczenia wątroby, czego skutkiem jest cukrzyca typu 2 i dna moczowa.

Jeśli nasze nerki obciążone są toksynami ze środowiska oraz jedzeniem bogatym w cukier i biała mąkę, w dodatku nie dostarczamy im odpowiedniej ilości płynów, to nie mogą one odpowiednio pracować i toksyczne produkty przemiany materii z powrotem wracają do krwiobiegu.

Z kolei nasze jelita odmawiają nam współpracy, gdy brakuje im błonnika, owoców, warzyw.

Jeśli to możliwe to staraj się wypijać mniej więcej co godzinę szklankę wody z sokiem z cytryny. Flawonoidy i witamina C wspierają odtruwanie. Dzięki temu oczyścisz w pewien sposób swój organizm, stracisz na wadze, skóra będzie świeża i napięta i dodatkowe będziesz czuł(a) się znacznie lepiej.

 

Portret użytkownika Marlena

Którą woda?

Czy woda fitness jest lepsza niż zwykła woda butelkowa np z lidla? Różnica w cenie około 1 zł i zastanawiam się co lepiej kupić? Proszę o rady.

Portret użytkownika Izka

Jaką wodę pić‡ ? Taka która

Jaką wodę pić‡ ? Taka która jest reduktorem czyli bogata w wodór, dzię™ki któremu odmł‚adzamy cał‚y swój organizm :) . Okazuje się™, że wodór jest najsilniejszym antyutleniaczem, nawet silniejszym niż antyoksydanty roślinne.Woda przekształcona dzię™ki Avatari bardzo dobrze odkwasza organizm czyli reguluje PH , dzię™ki czemu wpł‚ywa pozytywnie na stabilizację™ wagi. Dodatkowo ma sporo pozytywnych wibracji :).
Zapraszam : https://www.facebook.com/AvatariAqueCudownaWoda http://allegro.pl/show_item.php?item=2927935413
pozdrawiam i do usł‚yszenia
Iza

Portret użytkownika Izka

Jaka woda najlepsza ?

Jaką wodę pić‡ ? Taka która jest reduktorem czyli bogata w wodór, dzię™ki któremu odmł‚adzamy cał‚y swój organizm :) . Okazuje się™, że wodór jest najsilniejszym antyutleniaczem, nawet silniejszym niż antyoksydanty roślinne.Woda przekształcona dzię™ki Avatari bardzo dobrze odkwasza organizm czyli reguluje PH , dzię™ki czemu wpł‚ywa pozytywnie na stabilizację™ wagi. Dodatkowo ma sporo pozytywnych wibracji :).
Zapraszam : https://www.facebook.com/AvatariAqueCudownaWoda ; http://allegro.pl/show_item.php?item=2927935413
pozdrawiam i do usł‚yszenia

Portret użytkownika Marlena

Tego mi było trzeba, dzięki!

Tego mi było trzeba, dzięki! :)

Portret użytkownika Gość od bielactwa

Oczywista prawda ale nie dla każdego

Wydawać by się mogło, że tytuł tego posta jest banalny i dziwny. Przecież to oczywiste, że trzeba pić wodę! Powie ktoś. Przecież ja piję, inaczej bym umarł! Stwierdzi inny.
Tak, tylko zapytaj jednego z drugim co pije i ile pije. Odpowiedzi w większości przypadków będą tragiczne. Podobnie jak brak świadomości społeczeństwa w tym zakresie.
Patrzeć wręcz nie można, kiedy sami rodzice faszerują swoje pociechy hektolitrami chemicznych napojów i to tylko z tego powodu - "bo dzieci lubią".