Czekolada z awokado

Portret użytkownika Ela

Czekolada z awokado
 
Czekolada z awokado to zarówno bomba witaminowa jak i słodka przekąska dla dziecka.
 
Awokado to jeden z najzdrowszych owoców jakie powinny znaleźć się w naszej diecie. Dlaczego?
 
Awokado jest bogatym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (omega-9). Zawartość omega-9 w awokado sięga średnio 20-30%. Zawiera też dobrą proporcję nienasyconych kwasów tłuszczowych omega -3 i omega-6, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
U dzieci szczególnie ważna jest zbilansowana dieta, która bogata jest właśnie w te kwasy ponieważ pomagają w utrzymaniu prawidłowej pracy mózgu (pamięć, koncentracja) i oczu  a także do prawidłowego funkcjonowania serca.
Tłuszcze w diecie rozwijającego się dziecka są bardzo istotne, ponieważ biorą udział we wchłanianiu i transporcie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E i K,  stanowią budulec błon komórkowych i hormonów, chronią przed utratą ciepła, a także utrzymują narządy wewnętrzne w stabilnej pozycji.
Oprócz tłuszczów awokado jest bogatym źródłem witaminy E (witamina młodości). Znajdziemy także witaminę A, która m.innymi wpływa korzystnie na wzrok, skórę, ponadto znajdują się w nim witaminy: B1, B2, C, PP, K, H, kwas pantotenowy oraz kwas foliowy, który niezbędny jest kobietom w ciąży, gdyż zapobiega wadom rozwijającego się płodu. Z substancji mineralnych zawiera wapń, potas i fosfor. Jest również dobrym źródłem błonnika (6,3g na 100g owocu).
A  z kolei banany są zakomitym źródłem potasu, magnezu zawierają też śladowe ilości innych minerałów tj.żelazo i mangan, cynk, miedź, jod ponadto wystepuje w nich również witaminy:  A,B1, B2, B3, B5, B6, B11,B12, C, D, E, K, kwas foliowy
 
Przepis:
 
2 awokado
1duży banan
4 łyżeczki kakao rozpuszczalnego
1 łyżka mleko w proszku
1 łyżeczka miodu lub wg uznania
 
Sposób przygotowania:
 Banana i awokado obieramy i wyjmujemy pestkę z awokado. Wszystkie składniki blendujemy, można spożywać od razu lub wstawić na chwilę do lodówki.
Smacznego!
 
 
 
 
Literatura
 
Heather T. Awokado